Στέφανος Τσιτσιπάς

Τον πρώτο τίτλο της καριέρας του σε «1000άρι» τουρνουά της ATP πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, κατακτώντας το Masters του Μόντε Κάρλο.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε στον τελικό του Ρώσου Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-3, 6-3, ολοκλήρωσε τους αγώνες του στο Πριγκιπάτο χωρίς να χάσει ούτε σετ και πήρε το τρόπαιο και 1.000 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο γνωστός τενίστας κατάφερε να φτάσει στον τελικό των Masters του Monte Carlo, απέκλεισε στον ημιτελικό τον Νταν Έβανς ο οποίος είχε αποκλείσει προηγουμένως τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ενώ ο αντίπαλος του είχε αποκλείσει τον Ναδάλ.

Ο Τσιτσιπάς αποχωρεί με την κούπα στις βαλίτσες του στο Μόντε Κάρλο, αλλά και με γεμάτες τσέπες. Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε 251.085 ευρώ, ποσό που συνόδευε την κατάκτηση του τίτλου.

Στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, ο Έλληνας πρωταθλητής αφιέρωσε τον τίτλο στον πρώτο του προπονητή, Γιώργο Φουντούκο.